baner dolny.jpgacc3cec58cd998923896b9db81bbfff7
Aktualności Portal Mapa strony Galerie
grafikaborder
Znicz płonie na najważniejszych imprezach sportowych. Nie zabraknie go również na Paraspartakiadzie.
Dołączone pliki
III Ogólnopolskie Forum Osób Niepełnosprawnych
21/10/2009
Monika Łysek
2555
 
 
 
 

Od 20 października w Dąbrowie Górniczej trwa III Ogólnopolskie Forum Osób Niepełnosprawnych.

Podobnie, jak w poprzednich latach, tak i w tym roku, wydarzenie przebiega dwutorowo. Pierwszego dnia w Hali Widowiskowo-Sportowej „Centrum” odbyła się jubileuszowa, dziesiąta już edycja Paraspartakiady.

Dzisiaj, 21 października o 10.00., w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego, przy ulicy Granicznej 21, odbędzie się Sympozjum.

Ogólnopolskie Forum Osób Niepełnosprawnych wpisuje się w kalendarz wydarzeń, mających miejsce w Dąbrowie Górniczej. Już po raz trzeci nasze miasto staje się gospodarzem dwudniowej imprezy, którego bohaterami i adresatami są osoby niepełnosprawne. Tegoroczne wydarzenie honorowym patronatem objęli: Grzegorz Kaszak biskup sosnowiecki, Stanisław Faber śląski kurator oświaty oraz Zbigniew Podraza prezydent Dąbrowy Górniczej.

- Pomysł zorganizowania imprezy sportowej adresowanej do młodych, niepełnosprawnych osób zrodził się w 2000 roku w V Liceum Ogólnokształcącym im. kanclerza Jana Zamoyskiego, kiedy to na spotkaniu pn. „Jubileusz Dzieci”, pojawili się także niepełnosprawni. Rok później odbyła się pierwsza Paraspartakiada Śląska i Zagłębia - opowiada Sławomir Kozieł, jeden z organizatorów i koordynatorów przedsięwzięcia.

Początkowo wszystkie konkurencje, w których z każdym rokiem brało udział coraz więcej uczestników, odbywały się na boisku przy V Liceum. Od kilku lat areną zmagań stała się Hala Sportowo-Widowiskowa „Centrum”.

Oprócz klasycznych konkurencji, pojawiających się zawsze na tego typu zawodach, takich jak: przeciąganie liny, rzuty piłką do kosza, czy pokonanie w jak najkrótszym czasie toru przeszkód, w tym roku po raz pierwszy osoby na wózkach rywalizowali w specjalnie dla nich przygotowanej dyscyplinie.

Od kilku lat nieodłącznym aspektem Paraspartakiady jest program stypendialny„Jesteśmy
z Wami”, którego benifencjentami są najbardziej potrzebujące osoby niepełnosprawne biorące udział w zawodach sportowych. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych kapituła wybierze kilkoro młodych niepełnosprawnych, znajdujących się w trudnej sytuacji i potrzebujących wsparcia finansowego. Po zeszłorocznej Paraspartakiadzie, sześciorgu stypendystom przyznano pomoc w wysokości 200 złotych miesięcznie na czas jednego roku.

Przyznane stypendia przeznaczone są na pokrycie kosztów nauki, a także na zaspokojenie codziennych potrzeb ucznia niepełnosprawnego. Wysokość tegorocznego stypendium zależeć będzie od zgromadzonych środków.

Zgodnie z przyjętą koncepcją organizacji Forum, drugiego dnia w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego odbywa się Sympozjum.

W poprzednich latach na spotkaniach, pojawiali się ludzie związani ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, by omawiać ważne z jego punktu widzenia kwestie.

W tym roku dwa główne tematy przedstawiane podczas części konferencyjnej będą dotyczyły sposobów rehabilitacji w wodzie. Od kilkunastu lat coraz popularniejsze stają się zajęcia rehabilitacyjne z delfinami. Właśnie o tej wyjątkowej terapii łączącej dobroczynny wpływ wody oraz kontakt, z wyjątkowym, inteligentnym zwierzęciem, będzie opowiadała przedstawicielka Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Chorych z Warszawy.

Ponadto na temat sprzętu i oprzyrządowania dla osób z dysfunkcją wzroku, mówić będą nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabo Widzących
i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej.

W przerwach pomiędzy poszczególnymi odczytami, będzie można bliżej zapoznać się z ofertą oraz z osiągnięciami dąbrowskich placówek oraz organizacji, pracujących na rzecz niepełnosprawnych.

Swoje stoisko będzie miał m.in. Ruch Społeczny „Dąbrowa niepełnosprawnym”, który tworzy pięć organizacji pracujących na rzecz osób, mających ograniczenia zdrowotne.  Ponad to będzie można obejrzeć prace wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „Otwarte serca”. Podopieczni WTZ niejednokrotnie zostawali laureatami w licznych konkursach artystycznych o zasięgu ogólnopolskim. Natomiast Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oddział miejski oraz wojewódzki zorganizuje bezpłatne badania przesiewowe.

III Ogólnopolskie Forum Osób Niepełnosprawnych odbywa się dzięki: V Liceum Ogólnokształcącemu im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszeniu Neuron Pomocy Osobom i Dzieciom Niepełnosprawnych, Duszpasterstwu Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej, Centrum Sportu i Rekreacji oraz Urzędowi Miejskiemu w Dąbrowie Górniczej.

Wyślij link mailem
Powrót
PDF
Drukuj
Zgłoś
nieścisłość
tel.jpgd6f5af83f999fa260182e75de5bc511a
loga portal.jpg99a91e618117611608a0fbd2f5f297eb
Walidacja W3CXHTML 1.0 i CSS 3.0