zespol.jpga6139aa79e976b38fd1e2cc49322fcdd
Aktualności Portal Mapa strony Galerie
grafikaborder
Poszczególnym wystąpieniom przysłuchują się zaproszeni goście.
Dąbrowa gości niepełnosprawnych
21/10/2009
Monika Łysek
2739
 
 
 
 

W naszym mieście trwa III Ogólnopolskie Forum Osób Niepełnosprawnych.

Wczoraj odbyła się jubileuszowa, dziesiąta Paraspartakiada. W licznych konkurencjach sportowych wzięło udział ponad trzysta sześćdziesiąt osób niepełnosprawnych. Nowością tegorocznej imprezy sportowej było zorganizowanie specjalnych konkurencji dla osób poruszających się na wózkach. O tym, że sport doskonale pomaga osobom niepełnosprawnym w pokonywaniu codziennych przeszkód, rozwija ich umiejętności społeczne, jest przekonany Bogdan Zandecki, przewodniczący Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnych „Neuron”, a jednocześnie współorganizator dąbrowskiej imprezy. Po przeprowadzeniu  wszystkich konkurencji, ogłoszono, że w kwalifikacji generalnej zwyciężył Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy dla Dzieci Słabo widzących i Niewidomych z Dąbrowy Górniczej. Na drugim stopniu podium znalazło się dąbrowskie Stowarzyszenie „Razem do Celu”. Natomiast trzecie miejsce przypadło Zespołowi Szkół Specjalnych nr 2 z Sosnowca.

Natomiast dzisiaj w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego odbywa się Sympozjum, na które przybyli wszyscy, którym problemy niepełnosprawnych są bliskie. Spotkanie otworzył zastępca prezydenta miasta Henryk Zaguła, który w krótkim przemówieniu wspomniał między innymi o mającym powstać w Dąbrowie Górniczej Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Z kolei ksiądz Paweł Kempiński podkreślił, że niepełnosprawność jest ważnym problemem całego społeczeństwa.

Spotkanie zostało zainaugurowane wykładem Joanny Herety ze Stowarzyszenia Neutica, ilustrowanym pokazem multimedialnym oraz filmem. Prelegentka szeroko omówiła nurkowanie jako metodę rehabilitacji, która wpływa nie tylko na poprawę sprawności fizycznej, ale jest doskonałym sposobem na przekroczenie kolejnego progu swoich możliwości. Ten rodzaj sportu może być uprawiany przez osoby z różnymi, nieraz bardzo złożonymi rodzajami niepełnosprawności. Schodzenie po wodę dodaje pewności siebie. W następnej części Sympozjum omawiane będą sprawy istotne dla osób niewidomych i niedowidzących.

Panelowi dyskusyjnemu towarzyszy także prezentacja prac podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Otwarte Serca oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej. Był obecny również Krzysztof Korn z Centrum Integracji w Katowicach, który m.in. w Zagłębiu pomaga osobom niepełnosprawnych wejść na rynek pracy. Natomiast Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oddział miejski oraz wojewódzki zorganizowało bezpłatne badania przesiewowe.

Tegoroczne forum patronatem objęli : ksiądz Grzegorz Kaszak, kurator śląski Stanisław Faber oraz prezydent miasta Zbigniew Podraza

współpraca: Ewa Adamczyk

Wyślij link mailem
Powrót
PDF
Drukuj
Zgłoś
nieścisłość
tel.jpg0238ad239636142f7e8474356dc4f1d8
loga portal.jpg0dacde0d8c8fd7f80ca4e6a571e5c59a
pomoc.jpg03dcec44b8ca770496926e9a19e4ccb4
Walidacja W3CXHTML 1.0 i CSS 3.0